Σάββατο 5 Μαρτίου 2011

ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟ 92'...

Λίγο έλειψε να αγγίξει το θαύμα η Αναγέννηση και να πάρει μια σπουδαία νίκη επί του πρωτοπόρου ΠΑΣ Γιάννινα. Μπροστά σε λιγοστούς αλλά ηρωικούς φιλάθλους της λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών, η ΑΣΑ προηγήθηκε στο σκορ στο 4ο λεπτό ύστερα από κοντινή προβολή του Ραονέ. Στη συνέχεια, στάθηκε πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Καρακώστα, με τον ΠΑΣ να πιέζει αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει κάποια σημαντική φάση, με εξαίρεση την προβολή του Ανδράλα στο 19' σε κενό τέρμα, με τους αμυντικούς της Αναγέννησης να διώχνουν με υπερένταση. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ μπήκε πολύ πιο δυνατά από το πρώτο, αλλά η Αναγέννηση είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία σε τετ α τετ του Ντοριβάλ, με τον Κηπουρό να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα των Ιωαννίνων. Στο τελευταίο τέταρτο, τα  Γιάννενα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μπορούμε να πούμε, έκλεισαν την Αναγέννηση στα καρέ της, αλλά με τους Δούκα και Κάρλος να δεσπόζουν πίσω όλα έδειχναν πως οι κιτρινόμαυροι θα πάρουν μια σπουδαίας σημασίας νίκη. Δυστυχώς, η ψυχρολουσία ήρθε στο 92ο λεπτό, όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Τζημόπουλος έστρωσε τη μπάλα ( μπορεί με το χέρι ) στον Μπακαγιόκο, κι αυτός με σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

Υ.Γ (1) Ο ενθουσιασμός σε όλο το ενενηντάλεπτο έδωσε τη θέση του στην παγωμάρα, μετά το γκολ του Μπακαγιόκο...

Υ.Γ (2) Πλέον τα πράγματα γίνονται απελπιστικά δύσκολα για την Αναγέννηση, η οποία αύριο θέλει νίκη του Αγροτικού Αστέρα μέσα στον Ιωνικό για να μειώσει τη διαφορά στους 4...