Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

ΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΙ!

Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο!...Αυτή μάλιστα, ήταν η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ. Η ομάδα που θέλει να βλέπει ο φίλαθλος κόσμος της. Μια ομάδα, που ξεχειλίζει από πάθος και δε φοβάται κανέναν αντίπαλο. Στο σημερινό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΣΑ κυριολεκτικά πάτησε τον "λίγο" Εθνικό Αστέρα και φαινόταν πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να πετύχει γκολ. Τα κατάφερε στο 42ο λεπτό με ποιόν άλλο από τον φυσικό της ηγέτη και αρχηγό, τον τεράστιο Σωκράτη Μπουντούρη, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Γκίτκο και αυτή αργά και βασανιστικά κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Εκείνη τη στιγμή, πραγματικά το στάδιο σείστηκε από το ξέσπασμα των φιλάθλων, αφού είχαν να πανηγυρίσουν γκολ σχεδόν τρεις μήνες(!). Το γκολ επετεύχθη στο καλύτερο σημείο για την Αναγέννηση, δηλαδή λίγο πριν το ημίχρονο και όλα συνηγορούσαν πως αυτή η νίκη απλά δε χάνεται. Έτσι και έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πίτκα, ο οποίος στη μόνη φάση στο παιχνίδι που φάνηκε απειλητική η ομάδα της Καισαριανής, απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Λουάμο ύστερα από κόρνερ.  Μ' αυτό τον τρόπο, η ΑΣΑ κατάφερε να νικήσει και να διώξει το άγχος που υπήρχε στους παίκτες ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έστειλε απαντήσεις σε όλους, πως είναι ακόμα εδώ για να παλέψει ως το τέλος, πουλώντας ακριβά το τομάρι της! Βέβαια, για να το καταφέρει αυτό, πρέπει να δώσει μεγάλη μάχη, αρχής γενομένης από τον ερχόμενο αγώνα με τον ΟΦΗ στο στάδιο. Το πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα θα πρέπει να αποτελέσει οδηγό για την μετέπειτα πορεία της. ΠΑΘΟΣ, ΕΝΕΡΓΕΙΑ, και ΔΙΨΑ για το αποτέλεσμα. Όλα αυτά, σήμερα τα είχε και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι...